Posted by & filed under blog.

Neprimeraná úzkosť, záchvaty paniky, desivé situácie alebo spomienky – náš alarm má veľa foriem a podoby, ale vždy jedna vec: nadmerná úzkosť zhoršuje kvalitu života. Klinický psychológ Nooam Shippers opisuje typické predsudky, ktoré zasahujú do práce s týmto problémom.

Úzkosť je jedným z najbežnejších problémov, ktoré sa ľudia obracajú na psychoterapeuta. Prejavuje sa inak. Jeden sa sťažuje na chronickú neprimeranú úzkosť, druhý sa bojí určitých vecí, situácií alebo negatívneho hodnotenia ostatných. Pre niektorých je úzkosť spojená so spomienkami na minulé zranenia a niekto môže trpieť vyčerpávajúcimi záchvatmi paniky a súvisiacimi príznakmi: rýchly tlkot srdca, ťažkosti s dýchaním, potenie, chvenie a závraty.

Nadmerná úzkosť vážne zhoršuje kvalitu života. Našťastie sa s týmito problémami môžete vyrovnať kombináciou drog a psychoterapie.

Po štvrť storočia som lietal na úzkostné poruchy a často som si všimol niektoré chybné predpoklady a návyky u pacientov, ktorí zasahujú do úspešnej práce s úzkosťou. Tu sú najbežnejšie mylné predstavy.

1. Viera „Ak sa nič neurobí, moja úzkosť bude naďalej nekonečne rásť“

Mnohí z tých, ktorí vedia o poplachu z prvej ruky, rýchlo rozpoznávajú prístup panického útoku. Ste niečím zaneprázdnení. Zrazu začnete ťažko dýchať, tvoja hlava je závratná, tvoje srdce bije často, zdá sa ti, že si blázon. Cítite, ako vaša úzkosť rastie, hovoríte si, že ak neurobíte nič, príznaky budú naďalej rásť každú minútu a zhorší sa. Logika je jasná, ale toto je chybná predpoveď.

V skutočnosti spojenie medzi Lekaren Slovenska 24 symptómami paniky a časom nie je lineárne: skôr sa dá vykresliť vo forme obráteného písmena u. Spočiatku sa príznaky zintenzívňujú, potom dosiahnú vrchol a potom znížia. Toto je do značnej miery spojené s fyziologickým procesom závislosti, v ktorom predĺžený účinok toho istého stimulu vedie k zníženiu excitácie nervového systému, a teda k zníženiu úzkosti.

Ľudia s úzkostnými poruchami o tom zriedka vedia, pretože sa snažia vyhnúť nepohodlia skôr, ako vstúpia do zóny závislosti. Dôležitá súčasť liečby úzkosti teda zahŕňa zručnosť, ktorá odoláva nepríjemným príznakom, aby ste svojmu nervovému systému poskytli čas na prispôsobenie a všimnutie reliéfu štátu.

2. Vyhýbanie sa alebo oddialeniu nástupu desivej akcie

Keď sa cítite strach, stojíte v rade, aby ste skočili z odrazového mostíka v bazéne, úzkosť vás môže prinútiť ísť vpred všetkých, ktorí sú za vami, aby oddialili desivý okamih. Bohužiaľ, oneskorenie očakávania, rozširujete svoju úzkosť, ktorá je zvyčajne oveľa ťažšia ako samotná udalosť (skok), pretože to nie je obmedzené skutočnými parametrami.

Počas obdobia bolestivých očakávaní sa vaša vyplašenú myseľ môže zabaliť, kde chce, a zvyčajne si vyberie katastrofické scenáre. V živote sú katastrofy zriedkavé a nepravdepodobné. Ale vo fantázii, naopak, sa konajú veľmi často. Prechod na koniec linky tak zvyšuje vaše obavy, a preto zvyšuje riziko zlyhania. Vždy je lepšie posunúť sa smerom k svojmu strachu, a nie z toho.

3. Prepínanie pozornosti z faktora spôsobujúceho úzkosť na jeho príznaky

Psychológ David Barlow dokázal, že ľudia, ktorí sa obávajú svojich sexuálnych vzťahov, majú niečo spoločné. Úzkostné myšlienky („Som dobrý milenec?„) Zaberajte všetku svoju pozornosť a odvádzajú sa od milovania, čo vedie k predvídateľne negatívnych následkoch. Toto je bežná chyba mimo spálne.

Keď sme znepokojení, aktivuje sa náš ochranný mechanizmus „Bey alebo Run“, čo spôsobuje množstvo dráždivých, rušivých a úzkostných telesných príznakov. Dochádza k nepohodlia, malo by sa to pokúsiť vylúčiť, čo v krátkodobom horizonte znamená vyhnúť sa alebo letu. Zručné riadenie alarmov naznačuje, že vnímate vzrušenie z úzkosti ako výzvu zamerať sa na súčasnú úlohu a nie na príznaky. Správna reakcia na zvuk požiarneho poplachu nie je ho vypnúť a nezatvárať uši, ale bojovať s ohňom.

4. Miešanie strachu a nebezpečenstva: „Bojím sa, preto som v nebezpečenstve“

Náš mechanizmus zvládania stresu vyvinutý v čase, keď boli nebezpečenstvo a strach úzko spojené. Ale dnes žijeme vo svete, kde už starodávne signály strachu nenaznačujú skutočné nebezpečenstvo. Je dôležité ich nezamieňať, ale bude to vyžadovať určité kognitívne úsilie. Keď cítite úzkosť, opýtajte sa sami seba: „Som v nebezpečenstve?„Ak nie, príznaky úzkosti sú iba hluk, nie signál a je najlepšie ich považovať za hluk.

Naša sebavedomie nie vždy zodpovedá nášmu objektívnemu stavu. Napríklad, opití ľudia často cítia, že môžu normálne pracovať. Uprostred manickej epizódy je človek istý, že môže dosiahnuť čokoľvek. Počas záchvatu paniky môžeme cítiť, že sa nevlastníme, ale to nie je také. Každý, kto zažíva záchvat paniky počas jazdy, vždy nájde spôsob, ako bezpečne zastaviť auto a zavolať pomoc – to naznačuje sebavedomie. Vaše pocity sú produktom vašej mysle, nie skutočnosť vonkajšieho sveta. Neverte všetkému, čo cítite.

5. Pohŕdanie pre seba pre svoju úzkosť

Mnohí sa odsudzujú, pretože v niektorých situáciách vykazujú nadmernú úzkosť. Môžu sa nadávať, považovať to za slabé, hlúpe a veria, že takéto sebaposkytovanie ich motivuje k zlepšeniu a prekonávaniu ich slabosti. Toto je chyba. Služba potvrdenia nie je cestou k sebaposkytovaniu. Správnym prístupom je ukázať súcit pre seba a zvedavosť, zvládnuť techniky správy alarmov. Povedzte si: „Pocit úzkosti je rysom ľudskej povahy. Dovoľte mi prijať tento pocit, aby som to lepšie rozpoznal a zaobchádzal som s láskavosťou, zatiaľ čo sa len učím, aby som sa s tým vyrovnal “.

6. Dôvera, že dobrý život nemá nepohodlie

Ktorý z nás nemá rád pohodlie? Snažíme sa so všetkými našimi prostriedkami, aby sme sa vyhli rôznym druhom nepríjemností v každodennom živote, a to je normálne. S výnimkou skutočnosti, že nepohodlie je nevyhnutnou súčasťou našej existencie. Dosiahnutie akéhokoľvek cieľa, ktorý je pre nás významný, znamená veľa problémov: manželstvo, výchova detí, riadenie podniku. Preto, aj keď trávime veľa času a energie pri znižovaní nepohodlia, je tiež užitočné vynaložiť určité úsilie a naučiť sa, ako vydržať nepríjemnosti, keď si situácia vyžaduje.

Leave a Reply