Posted by & filed under blog.

Krwiak: Wszystko, co musisz wiedzieć

Krwiak jest częstym problemem, który występuje w wyniku uszkodzenia jednego z większych naczyń krwionośnych w organizmie. Większość ludzi doświadcza krwiaka w pewnym momencie życia. Krwiak może wyglądać jak siniak, ale siniaki występują z powodu uszkodzenia małych naczyń krwionośnych, a nie dużych.

Podczas gdy wiele krwiaków jest stosunkowo nieszkodliwe, niektóre mogą wskazywać na poważniejszy problem medyczny.

Każdy, kto doznał obrażeń w wypadku lub otrzymał cios w głowę, powinien porozmawiać z lekarzem o oznakach krwiaka wewnętrznego.

Co to jest krwiak?

Termin krwiak opisuje obszar krwi, który zbiera się poza większymi naczyniami krwionośnymi. Hematomy są powszechnie spowodowane urazami lub urazem w okolicy.

Uraz może powodować pęknięcie ścian naczyń krwionośnych, umożliwiając wejście krwi do otaczającej tkanki.

Mogą wystąpić krwiaków. W każdym naczyniu krwionośnym, w tym żył, tętnicach i naczynia włosowate. Lokalizacja krwiaka może zmienić jego charakter.

Krwiak jest podobny do krwotoku, ale krwotok odnosi się do ciągłego krwawienia, podczas gdy krew w krwiaku zwykle już się zakręciła.

Typy

Rodzaj krwiaka zależy od tego, gdzie pojawia się w organizmie. Lokalizacja może również pomóc w ustaleniu, jak potencjalnie jest niebezpieczne.

 • Krwiak ucha: pojawia się krwiak dźwiękowy lub ucha między chrząstką ucha a skórą na nim. Jest to powszechna kontuzja u zapaśników, bokserów i innych sportowców, którzy regularnie podtrzymują uderzenia w głowę.
 • Hematoma subungiczny: ten krwiak pojawia się pod paznokciem. Jest to powszechne w niewielkich urazach, takich jak przypadkowe uderzenie palcem młotkiem.
 • Hematak na skórze głowy: krwiak skóry głowy zwykle pojawia się jako guz na głowie. Uszkodzenie jest zewnętrznej skóry i mięśni, więc nie wpłynie to na mózg.
 • Krwiak przegrodowy: Zwykle wynik złamanego nosa, krwiak przegrody może powodować problemy z nosa, jeśli dana osoba nie otrzyma leczenia .
 • Hematak podskórny: Jest to krwiak, który pojawia się tuż pod skórą, zwykle w płytkich żyłach w pobliżu powierzchni skóry.
 • Krwiak zaotrzewnowy: Krwiak występuje wewnątrz w środku w środku w środku krwiak w obrębie krwiaka w całym krwiaku. Wnęka brzucha, ale nie w żadnych narządach.
 • Krwiak śledziony: Ten rodzaj krwiaku pojawia się w śledzionie.
 • Krwiak wątroby: krwiak wątroby występuje w wątrobie.
 • Li> Krwiak zewnątrzoponowy kręgosłupa: termin ten odnosi się do krwiaka między podszewką rdzenia kręgowego a kręgami.

 • Epatak śródpiersiowy: ten rodzaj krwiak występuje między płytą czaszki a podszewką na zewnątrz zewnętrznej mózg.
 • Krwiak podtwardy: Krwiak podtwardy występuje między tkanką mózgu a wewnętrzną podszewką mózgu.

powoduje urazy

Urazy i uraz są najczęstszymi przyczynami krwiaków. Wszelkie uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych mogą powodować wyciek krwi. Ten basen krwi, gdy ucieka z naczynia krwionośnego, powodując krwiak.

Urazy nie muszą być ciężkie, aby powodować krwiak. Ludzie mogą doświadczyć krwiaka pod paznokciem z powodu prostego urazu, takiego jak uderzanie palców u stóp.

Bardziej znaczące obrażenia, takie jak te utrzymane z awarii pojazdów, spadające z wysokości lub tętniak mogą również powodować ciężkie Hematomy.

Niektóre procedury chirurgiczne, w tym operacje medyczne, dentystyczne lub kosmetyczne, mogą prowadzić do krwiaku, ponieważ mogą uszkodzić pobliskie tkanki i naczynia krwionośne.

Niektóre rozrzedzniki krwi mogą również wzrosnąć Ryzyko krwiaków. Ludzie, którzy regularnie przyjmują aspirynę, warfarynę lub dipirydamol (persantyn), mogą częściej doświadczyć problemów z krwawieniem, w tym krwiaków.

Krwiak może również pojawiać się bez żadnej identyfikowalnej przyczyny.

Objawy objawowe

W przypadku bardziej powierzchownych krwiaków objawy obejmują:

 • Odbarwienie
 • Zapalenie i obrzęk
 • Tkliwość w okolicy
 • Zaczerwienienie
 • Ciepło w skórze otaczającej krwiak
 • Ból

Wewnętrzne krwiaków może być trudniejsze do rozpoznania. Każdy, kto miał wypadek lub doznał poważnej kontuzji, powinien regularnie sprawdzać u lekarza, aby przesiewać na krwiakom.

Hematomas w czaszce, może być szczególnie niebezpieczny. Nawet po spotkaniu z lekarzem o urazie, konieczne jest uważanie na nowe objawy, takie jak:

 • Poważny, pogarszający się ból głowy
 • Nierówne uczniowie
 • difficulty moving an arm or leg
 • hearing loss
 • difficulty swallowing
 • sleepiness
 • drowsiness
 • Utrata przytomności

Objawy mogą nie występować natychmiast rhino gold gel®, ale zwykle pojawiają się w ciągu pierwszych kilku dni. Autorzy badania z 2014 r. Zauważyli, że objawy krwiaków podtwardówkowych występują w ciągu 72 godzin od urazu.

siniak vs. krwiak

Odbarwienie i tkliwość w dotkniętym obszarze tendencji Aby ludzie wierzyli, że krwio i siniaki są takie same.

Rozwija się siniak, gdy krwi wyciek z mniejszych naczyń krwionośnych, powodując, że na skórze pojawia się fioletowe, niebieskie lub ciemne miejsce. Siniak zmienia kolor, gdy goje się, zazwyczaj rozjaśnia się lub zmienia żółty, zanim całkowicie zniknie. Siniaki na ogół nie są poważne. Natomiast

Krwiak jest wyciekiem z większego naczynia krwionośnego. Znak, który pozostawia, może być ciemnoniebieski lub czarny, ale może również powodować znaczne zaczerwienienie. Poważniejsze urazy powodują krwiaków, które mogą być poważne i wymagają leczenia.

Większość siniaków leczy się bez potrzeby leczenia. Ciężkie siniaki są rzadkie, ale mogą uszkodzić tkanki wewnętrzne lub narządy i wymagać leczenia, aby zapobiec infekcji.

Niektóre osoby mogą być bardziej podatne na siniaki, w tym osoby niedobory lub niedobory witaminy oraz te, które przyjmują we krwi Chieter.

Leczenie

W niektórych przypadkach krwiak nie będzie wymagał leczenia. Ciało zwykle z czasem wchłania krew z krwiaka.

Aby poradzić sobie z krwiakiem pod skórą, paznokciami lub inną tkanką miękką, osoba powinna odpocząć odszkodowanego obszaru i nakładać pakiet lodu owinięty Ręcznik w celu zmniejszenia bólu lub obrzęku.

Może pomóc owinąć lub wyskoczyć obszar wokół krwiaka, aby powstrzymać naczynia krwionośne przed ponownym otwarciem podczas gojenia. Lekarz poda osobę, jak to zrobić, jeśli jest to konieczne.

Lekarze mogą zalecić niektóre bez recepty lub leczenia bólu na receptę, jeśli uraz jest bolesny. Zazwyczaj radzą osobie, aby unikała pewnych środków przeciwbólowych, takich jak aspiryna, które rozcieszone krew i mogą pogorszyć krwiak.

Czasami krwiak może wymagać drenażu chirurgicznego. Operacja może być bardziej prawdopodobna, jeśli krew wywiera nacisk na rdzeń kręgowy, mózg lub inne narządy. W innych przypadkach lekarze mogą chcieć spuścić krwiak, który jest zagrożony infekcją.

Leczenie chirurgiczne może nie być konieczne we wszystkich przypadkach, nawet gdy krwiak znajduje się w czaszce. Na przykład w badaniu osób z krwiakiem podtwardowym z 2015 r. Autorzy zauważyli, że większość otrzymała konserwatywne leczenie. Tylko 6,5 procent tych osób wymagało leczenia chirurgicznego na późniejszym etapie.

W rzadkich przypadkach krwiak może kontynuować wzrost, gdy uszkodzony naczynie krwionośne nadal wydaje więcej krwi. Rezultatem jest mieszanka starej i nowej krwi, którą lekarze będą musieli całkowicie usunąć.

Powikłania

Nietraktowany krwiak może czasem powodować powikłania. Na przykład

Na przykład

, krwiak w mózgu może być trudny do odkrycia, czy dana osoba nie otrzymuje określonych testów. Mogą doświadczać objawów, takich jak trwały ból głowy, zawroty głowy lub mruknięta mowa.

Każdy, kto odniósł uraz głowy lub ciężkie uraz w innym miejscu, powinien zobaczyć lekarza.

Kiedy kiedy Aby zobaczyć lekarza

Wiele krwiaków jest prostych. Krwiak pod paznokciem lub skórą może być bolesny, ale zwykle nie spowoduje powikłań.

Jeśli krwiak jest szczególnie bolesny, najlepiej szukać pomocy medycznej. Lekarz może dostarczyć wskazówki dotyczące owijania lub uszkodzenia obszaru. Dobrym pomysłem jest również zobaczenie lekarza, jeśli obszar wykazuje oznaki infekcji, takie jak przebarwienia, obrzęk i ciepło w dotyku.

Każdy, kto miał obrażenia głowy, powinien regularnie widzieć lekarza zgłosić wszelkie objawy. Lekarz może zamówić skanowanie obrazowania, jeśli podejrzewa krwiaka wewnątrz czaszki.

Podobnie, każdy, kto był zaangażowany w poważny wypadek, taki jak wypadek samochodowy lub spadek z wysokości, powinien regularnie zameldować się z ich lekarz. Po początkowym zapaleniu z powodu urazów lekarze mogą chcieć sprawdzić siniaki lub krwiak wpływający na tkanki wewnętrzne i narządy.

Podsumowanie

Hematomas może wyglądać przerażająco, ale właściwe leczenie może Pomóż upewnić się, że nie wyrządzają trwałych uszkodzeń.

Ludzie mogą zarządzać drobnymi krwiakami, takimi jak te w uchu lub pod paznokcie, w domu z konserwatywnymi zabiegami.

Każdy, kto utrzymał Uraz głowy, miał wypadek lub rozwinął krwiak, który wykazuje oznaki infekcji, powinien zobaczyć się z lekarzem. Dzięki szybkiej diagnozie i właściwym leczeniu większość krwiaków rozwiązywa bez powikłań.

 • Blood/Hematology
 • Ból/znieczulenie

Wiadomości medyczne DZISIAJ DZISIAJ Ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents