Možnosti léčby Parkinsonovy choroby
Parkinsonova choroba je složitý stav se širokou škálou symptomů, včetně třesu a problémů s chůzí a rovnováhou. V současné době neexistuje žádný lék, ale léčba může pomoci zmírnit příznaky a zlepšit kvalitu života.
Příznaky Parkinsonovy choroby se velmi liší. Žádná jediná léčba nebude fungovat pro všechny s tímto stavem.
Tři typy léků mohou pomoci léčit Parkinsonovu chorobu:
- Léky, které zvyšují hladiny dopaminu v mozku
- Léky pro zvládnutí třesu a dalších příznaků ovlivňujících pohyb těla
- Léky pro depresi a další nemotorické příznaky
Většina léků může účinně zvládnout příznaky pro 3–6 roky. Poté může lékař muset přezkoumat možnosti léčby osoby.
Pokrývá Medicare léčbu Parkinsonovy choroby? Onemocnění je výsledkem hlavně nízké hladiny dopaminu v mozku. Dopamin je chemický posel nebo neurotransmiter. Cílem léků
Léky pro Parkinsonovu chorobu je doplnit hladiny dopaminu nebo napodobit jeho působení. Nazývají se dopaminergní léky. Nápověda s koordinací
Břida dopaminu nepomůže, protože nemůže vstoupit do mozku, ale drogy, které umožňují mozku vytvářet dopamin, mohou být prospěšné.
Lékaři mohou předepsat následující léky:
Levodopa
Levodopa je hlavním lékem pro Parkinsonovu chorobu. Nervové buňky v mozku absorbují lék a proměňují jej na dopamin. Může však mít nepříznivé účinky, včetně nevolnosti a zvracení. Přidání Carbidopa může snížit dávku potřebnou pro levodopu přibližně o 80%.
Zatímco nevolnost a zvracení mohou být vedlejšími účinky Carbidopa-Levodopa, budou méně závažné než u Levodopa samotného. Další vedlejší účinky Carbidopa-Levodopa mohou zahrnovat:
- Ztráta chuti k jídlu
- Snížený krevní tlak
- Zmatek
V čase se Levodopa může také stát méně efektivní nebo jeho účinnost může kolísat. Osoba může zažít „mimo“ časy mezi dávkami, když se pohyb stane náročnějším. Chcete -li to zvládnout, může lékař upravit dávku.
Po 3–5 letech používání levodopy nebo karbidopy-levodopy se někteří lidé vyvíjejí nekontrolované, nedobrovolné pohyby (dyskineze). Z tohoto důvodu bude lékař v průběhu času pečlivě sledovat dávku. Léky mohou také zvýšit riziko změn nálady a psychózy.
Levodopa se nezabývá všemi příznaky Parkinsonovy choroby. Osoba může stále mít problémy s rovnováhou, řečí, pádem, polykáním a pamětí. Parkinsonova nadace však poznamenává, že může dramaticky zlepšit kvalitu života člověka. Neurony na ně reagují tak, jak by dopamin.
dopaminové agonisté mají nižší riziko dlouhodobých komplikací než levodopy a nepříznivé účinky mohou být méně závažné.
V závislosti na léčivě však mohou dojít k některým vedlejším účinkům, včetně:
- Nevolnost
- Nízký krevní tlak
- Mezi příklady dopaminových agonistů pro Parkinsonovu chorobu patří:
- Ropinirole (requip (requip )
- Pramipexol (Mirapex)
- Rotigotin (Neupro Skin Patch)
- Apomorfin (Apokyn Subcutanel Injection)
Dopamin Agonisté nemusí být vhodní pro lidi s anamnézou kardiovaskulárních chorob, deprese nebo psychózy.
inhibitory monoamin oxidázy-B (inhibitory MAO-B)
inhibitory MAO-B jsou alternativou k levodopě. Blokují účinky monoamin oxidázy-B (MAO-B). MAO-B je enzym, který ničí dopamin v mozku. Blokování umožňuje dopaminu vydržet déle v mozku.
inhibitory Mao-B mohou mít nějaké vedlejší účinky, včetně:
- Lightheadness
- Mírná nevolnost
- Suchá ústa
- Zácpa
Inhibitory MAO-B mohou interagovat s jinými léky, včetně antidepresiv. Osoba by měla sdělit předepsanému lékaři, které léky, které již užívají, aby zabránili potenciálně závažným interakcím. To rozkládá Levodopu. Nemá to žádný dopad, pokud ji člověk používá samostatně, ale může pomoci prodloužit výhody terapie levodopem.
Stalevo kombinuje Carbidopa, Levodopa a entacapon v jednom léčivu.
Chvění a pohyb těla
Amantadin
Původně vytvořený k léčbě chřipky, Amantadin (Gocovri) poskytuje okamžitou úlevu pro motorické příznaky u většiny lidí s Parkinsonovou chorobou.
Lékaři přesně nevědí, jak to funguje, ale zdá se, že ovlivňuje řadu receptorů v mozku. formulář. Lidé s problémy s ledvinami možná budou muset vzít nižší dávku. Problémy se spánkem
Dva běžně předepsaná anticholinergika jsou trihexyphenidyl (dříve prodávané jako artane) a benzlopin (Cogentin). Podle americké neurologické akademie (AAN) a až 50% také zažijí psychózu. Až 30% zažije úzkost. Demence a apatie jsou také běžné.
Níže uvedená tabulka ukazuje některé z léků, které může lékař předepsat pro léčbu každé z těchto podmínek, podle nadace Parkinsona.
Psychóza a další con Pokoje mohou být výsledkem přímo Parkinsonovy choroby, ale mohou to být také nepříznivé účinky jiných léků.
Lékař možná bude muset přezkoumat léky osoby, aby zkontroloval možné interakce nebo upravil dávku, aby se snížilo nepříznivé účinky. , s příznaky, jako jsou nekontrolované výdaje. Podle Parkinsonovy nadace může být hlavní příčinou použití dopaminových receptorů jako léčby. Speční a ergoterapie
Parkinsonova choroba může vést k neslušné řeči a obtížím polykat. Terapeut řeči a jazyka může poskytnout techniky výcviku svalů, které mohou pomoci překonat některé z těchto problémů.
Toto může zahrnovat nové strategie pro oblékání, přípravu jídel, provádění domácích prací a nakupování. Adaptace do domácího prostředí může také usnadnit každodenní život.
Stimulace hlubokého mozku
U lidí s Parkinsonovou chorobou může hluboká stimulace mozku pomoci zvládnout:
- Tremor
- Pomalý pohyb (Bradykinesia)
- Tuhost
- Problémy s chůzí
To zahrnuje tři části:
- Elektroda uvnitř části mozku, která řídí pohyb
- zařízení podobné kardiostimulátoru nebo neurostimulátoru pod kůží v horní části hrudníku
- a Drát pod kůží spojující neurostimulátor s elektrodou
Neurostimulátor posílá elektrické impulsy podél drátu a do mozku přes elektrodu. Tyto impulsy mohou zabránit příznakům narušením elektrických signálů, které je způsobují.
Existuje malé riziko krvácení mozku, infekce a bolesti hlavy. Někteří lidé nemusí vidět žádné zlepšení nebo se jejich příznaky mohou zhoršit. Během stimulace může být také nepohodlí.
Nicméně AAN považuje tuto léčbu bezpečné a účinné pro konkrétní lidi a tvrdí, že jakékoli nepříznivé účinky jsou obvykle mírné a reverzibilní. Každý, kdo zvažuje tuto léčbu, by měl diskutovat o výhodách a nevýhodách se zdravotnickým pracovníkem. Je to proto, že to může trvat 5 let, než se potvrdí, že příznaky jsou způsobeny Parkinsonovým. Parkinsonova choroba.
Zničení thalamu může pomoci zmírnit třes. Zničení pallidum může pomoci snížit tuhost, tuhost a nedobrovolné pohyby. Díra do lebky
Chirurg může použít ultrazvuk k vedení postupu.
Thalamotomie může pomoci, pokud má osoba na jedné straně vážný třes, ale je možné to udělat pouze na jedné straně. Pokud třes ovlivňuje obě strany, nemusí to pomoci.
Léčba krevního tlaku
Mnoho lidí s Parkinsonovou chorobou zažívá výkyvy krevního tlaku. Nízký krevní tlak je běžný při vstávání nebo po jídle. Vysoký krevní tlak může být v noci problémem.
To může být způsobeno změnami nervového systému, ale některé léky mohou také zhoršit příznaky. Lehne si, protože může existovat riziko, že krevní tlak bude příliš vysoký. (Proamatine)
Tipy pro životní styl, které mohou také pomoci zahrnout:
- Trváte čas na změnu pozice
- Zvyšování příjmu tekutin, solí a kofeinu
- Nošení podpůrných punčoch během dne
Alternativní léky
Alternativní terapie To může být prospěšné, patří:
- Tai Chi
- Taneční a hudební terapie
Je však nutný další výzkum k potvrzení účinnosti Z většiny z těchto léčebných postupů. Jejich použití.
Neexistuje žádný důkaz, že by jakákoli konkrétní strava pomohla lidem s Parkinsonovou chorobou, ale zdravá strava zahrnující spoustu čerstvého ovoce a zeleniny zvýší celkové zdraví člověka.
Může také pomoci předcházet zácpě a nutriční nedostatky.
Někteří lidé zažívají hubnutí. Dietolog může nabídnout radu, jak tomu zabránit. Přezkum z roku 2013 uvedl, že cvičení zlepšuje chůze, mobilitu a rovnováhu u lidí s Parkinsonovou chorobou.
přesně to, jak může cvičení pomoci člověku s Parkinsonem nejasné, ale studie na zvířatech naznačují, že to může nabídnout určitou neuroprotekci.
Mírné činnosti, jako je chůze, zahradnictví a plavání, mohou být vhodný. Mohou také posílit celkový pocit pohody osoby. Lidé by si také měli být vědomi rizika pádu při plánování činností. Vědci stále hledají lék na Parkinsonovo, ale léky a další léčba mohou pomoci zvládnout příznaky a zlepšit kvalitu života člověka.. Zůstat v kontaktu s lékařem je důležitý pro udržení vhodného režimu léčby. Lékařské zprávy dnes mají přísné pokyny pro zdroje a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální čtením naší redakční politiky .
- Damlo, S.